Political Traditions in Central Europe and the Balkans (in the Light of the Experience of the First Yugoslavia)

Peter Vodopivec szlovén történészprofesszor angol nyelvű előadása – az EJKK Közép-Európa Kutatóintézetének rendezvénye

2019. december 4. 14.00 óra

Helyszín: NKE Ludovika Campus (Ludovika Főépület) Hunyadi János terem (Ludovika tér 2.) I. emelet/144.

(REGISZTRÁCIÓ)

A neves szlovén professzor előadásában röviden bemutatja, hogy az első világháborút megelőző időszakban milyen eltérések mutatkoztak a demokratizáció tekintetében a Habsburg Birodalom keleti és nyugati fele között, illetve a demokratikus és liberális törekvések miként viszonyultak a nyugat-európai folyamatokhoz. Peter Vodopivec előadása második felében kitér az egyes balkáni államok politikai viszonyaira, vázolva, hogy az ottani politikai elitek miként igyekeztek modernizálni államaikat a nyugat-európai modelleket követve. A szakember bemutatja a királyi Jugoszlávia belső helyzetét, kifejtve, hogy a szlovén és a horvát politikai elit miként lépett fel a centralista törekvésekkel szemben, s felsorakoztatja érveit, amelyek alapján arra a megállapításra jutott, hogy a belgrádi elittel kialakult konfliktus okai elsősorban nem az eltérő politikai kultúrában és hagyományban keresendők.

Peter Vodopivec (1946) szlovén történészprofesszor a Szlovén Tudományos és Művészeti Akadémia levelező tagja. 1971–1999 között a Ljubljanai Egyetem Bölcsészettudományi Karán XVIII–XIX. századi történelmet oktatott. 1978/1979-ben Párizsban, 1982-ben az Amerikai Egyesült Államokban kutatott. Egyetemi tanári kinevezését 1990-ben vehette át. 1999–2012 között a Ljubljanai Modernkori Történeti Intézet kutatója volt. 2012 óta nyugdíjas. Fő kutatási területe a szlovének XVIII., XIX. és XX. századi gazdaság-, társadalom- és politikatörténete. Pályája során kutatta a szlovén nemzetté válás mellett (többek között) a francia–szlovén kapcsolatok alakulását, illetve foglalkozott a szlovének és szomszédaik, valamint a jugoszláv államot alkotó nemzetek kapcsolataival is. Vendégoktatóként megfordult Klagenfurtban, Grazban és a Cleveland State University-n. 1995/1996-ban a Collegium Budapest ösztöndíjasa volt. Peter Vodopivec gazdag bibliográfiája – publicisztikáit és interjúit is beleszámítva – több mint 750 tételből áll. A szlovének XVIII–XX. századi történelmét összefoglaló nagy munkáját először 2006-ban adták ki, s azóta többször is megjelent. Peter Štihhel és Vasko Simonitivel közösen jegyzi a 2016-ban megjelent kétkötetes Szlovén történelmet.

Az előadás angol nyelvű, azt követően angol nyelven lehet hozzászólni, illetve az előadónak kérdéseket feltenni.