Elitek és ellenelitek Szlovákiában a 19. és 20. században. Kontinuitások és diszkontinuitások

A Szlovák Tudományos Akadémia kiadójánál megjelent, Adam Hudek és Peter Šoltész által szerkesztett kötet a közép-európai elitkutatás szempontjából mérföldkőnek számít. Szeghy-Gayer Veronika a Polgármesterek válaszúton című tanulmányában arra keresi a választ, hogy miként reagáltak a felvidéki városok polgármesterei Csehszlovákia létrejöttére. Kikből lettek az első „szlovák” polgármesterek, és milyen szerepet játszott a régi magyar elit az új csehszlovák közigazgatás kiépítésében?

Alább a kötet fülszövege olvasható:

Minden modern társadalom fejlődésének megértéséhez elengedhetetlen, hogy ismerjük az adott társadalom politikai, gazdasági és intellektuális elitjét. Ezeknek a sajátos csoportoknak a tudományos elemzése nélkül a hatalom különféle formáinak és megnyilvánulásainak működését és újratermelődését sem lehet megmagyarázni. A 19. és 20. századi szlovák történelem tekintetében az a meggyőződés vált uralkodóvá, hogy a „nemzeti elit” szűk rétegét bizonyos időközönként jelentős személyi, intézményi és szociális diszkontinuitások befolyásolták. A kötet szerzői kiemelkedő személyiségek és konkrét elitcsoportok sorsának feltárása révén igyekeznek alátámasztani ezt a hipotézist. A kiadvány időkeretét a 18. század utolsó évtizede és a kommunista diktatúra csehszlovákiai kiépülésének évei, vagyis az 1950-es évek adják. Célja, hogy segítse az olvasót a múltbeli és jelenkori jelenségek jobb megértésében, és nemcsak a szakmai, hanem a kíváncsi és kritikusan gondolkodó olvasóközönség számára is egyaránt érdekes lehet.