A Ludovika Egyetemi Kiadó gondozásában nemrég megjelent, Koltay András és Török Bernát szerkesztette kötet A koronavírus a társadalomtudományok szemüvegén keresztül alcímet viseli. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatóinak és kutatóinak szerzői közreműködésével elkészült, közel 600 oldalas kiadványba a Közép-Európa Kutatóintézet munkatársai is írtak: Balogh Róbert (Recenzió Vargha Dóra "Polio across the iron curtain: Hungary's cold war with an epidemic" című könyvéről), Zahorán Csaba (A koronavírus-járvány bukaresti alulnézetből) és Lukács B. György (Az 1972-es feketehimlő-járvány Jugoszláviában).
Sarnyai Tibor májusi írása a kötetről:
A vírustól megtépázottan, korábbi szokásainktól elrugaszkodva kell berendezni új életünket. Mit tett a Covid-19 a társadalommal? Hogyan látják a válságkezelést és a kilábalás lehetőségét a társadalomtudományok kutatói? Mindez előviláglik egy kisvártatva megjelenő új tanulmánykötetből.
Tavaly kora tavasszal mindannyian arra voltunk kíváncsiak, hogy lesz-e a Kínából érkező különös híreknek ránk nézve bármilyen következménye. Talán bizakodva arra is gondoltunk, hogy életünket ez a vírus nem fogja befolyásolni. Elszoktunk már a világjárványoktól: évtizedek óta a fertőző betegségek legyőzéséről szólnak a híradások. Ma már tudjuk, bizakodó gondolataink tévesek voltak, a világjárvány pedig felforgatta életünket. „Itt bizony egy olyan új generáció formálódik, aminek meghatározó élménye lesz a koronavírus” – idézi Székely Levente ifjúságkutatót Hörcher Ferenc eszmetörténész a Járvány sújtotta társadalom című, hamarosan megjelenő új kötetben.
A teljes szöveg a Ludovika.hu-n olvasható.