„Mintha csak egy abszurd horrort olvasnék…”

Jóllehet nem kutatási területe, de érdeklődési köre alapján sok holokauszttal kapcsolatos irodalmi művet olvas a Közép-Európa Kutatóintézet történésze. Zahorán Csaba könyves rovatunkban e témához kapcsolódó olvasnivalót ajánl.

Zoltán Gábor Orgia című, 2016-ban megjelent regényét még a tavalyi év végén kezdte el olvasni a 44 éves történész, de csak nagyon lassan, töredezetten tudott vele haladni. Pedig, mint mondja, a nem is hosszú, alig 314 oldalas könyv rendkívül olvasmányos, cselekménye izgalmas és nem is túl bonyolult: középpontjában egy gyártulajdonos főhős, zsidó(ként üldözött) felesége és ugyancsak zsidó(ként üldözött) szeretőjének sorsa áll Budapest ostromának idején, 1944-1945 fordulóján. A helyszín többnyire a XII. kerületi Városmajor u. 37. szám alatti hírhedt nyilasház, a pesti Andrássy út 47. és 60., és még néhány további tetthely, mint például a Maros utcai zsidó kórház. „Lassúságom oka alapvetően az a döbbenet és viszolygás volt, amit a történet egyes – gyakran kifejezetten naturalisztikusan elbeszélt – részletei váltottak ki. Azok a szörnyűségek, amik elsősorban a zsidótörvények hatálya alá eső magyarokkal történtek; mármint azokkal, akik elkerülték, hogy az 1944. márciusi német megszállást és gettósítást követően a német megsemmisítő táborokba deportálják, ott pedig megöljék őket”.

A teljes cikk a Ludovika Magazinban olvasható.

Kép: Nyilasok plakátot ragasztanak, köztük balról a második Kun András („Kun páter”) kiugrott minorita szerzetes (1944). Forrás: Fortepan / Fortepan