Environment, Landscape, Memory and Historians, vagyis Környezet, tájkép, emlékezet és történészek Közép-Európában

A Közép-Európa Kutatóintézet 2022. áprilisi, a tájkép és emlékezet kapcsolatát vizsgáló kerekasztal-beszélgetése egy angol nyelvű – hibrid formátumú – szekcióval zárult. A beszélgetés résztvevői Balogh Róbert moderálása mellett igyekezték megválaszolni, hogy mi lehet a történészek szerepe és feladata abban, hogy a környezetről szóló történetek a jelenleginél láthatóbbak legyenek a térségről szóló szakmai narratívákban és a közbeszédben egyaránt.

A jelenleg általában csak MIT-ként emlegetett Massachusetts Institute of Technology egyetemen, az egyesült államokbeli Bostonban dolgozó Kate Brown napjaink egyik legjelentősebb környezettörténésze, aki a Szovjetunió térségeinek globális helyét, hatását és kölcsönhatásait kutatja. Első monográfiájának készítése során a mai Ukrajna területének 20. századi történetével ismerkedett meg alaposan. Az első világháború utáni lengyel–szovjet határ közelében létrehozott lengyel nemzeti körzet, a Marchlevsk (vagy lengyelül Marchlewszczyzna) nevű adminisztratív egység és annak feloszlatása utáni évtizedekre vonatkozóan vizsgálta a helyi identitás változása és a sztálini Szovjetunió állama közötti kapcsolatot.

A teljes írás és az angol nyelvű beszélgetésről készült hangfelvétel elérhető a Horizontok blogon.