Közép-Európa a középpontban - hangfelvétel

Közép-Európa a középpontban – hanggal

A jelen blogbejegyzésben meghallgatható a 2024. február 27-i, a Sic Itur Ad Astra folyóirattal közösen megtartott lapszámbemutató hanganyagának szerkesztett és rövidített változata. Amint az eseményről készült tudósítás is kiemelte, a Közép-Európa a középpontban című eseményünk két kerekasztal-beszélgetésből állt össze.

Az elsőben Keres Zsófia, Biró Bence és Zahorán Csaba részvételével a nacionalizmusok versengése és a drasztikusan csökkenő etnikai-kulturális sokféleség közötti kapcsolat nyomába eredtünk konkrét példákon és a Sic Itur Ad Astra, valamint a Central European Horizons szerzőinek kutatási tapasztalatai alapján. A beszélgetés során világossá vált: a sokféleség csökkenésének egyik elsődleges oka, hogy a versengés valójában a városokban zajló kiszorítósdi, amelynek fő terei az intézmények. A résztvevők az első világháború végi impériumváltások kapcsán kitértek az áttelepült / elüldözött magyar egyetemekre (kolozsvári és pozsonyi egyetemek), az újjászervezett színházakra (kolozsvári magyar és román színház) és az újonnan megalapított oktatási intézményekre (pozsonyi csehszlovák egyetem). Ugyanakkor a lapszámokban bemutatott kutatásokból az is kiderül, hogy egyik etnikai közösség sem olyan homogén, mint amilyennek a nacionalisták látni szeretnék. A belső törésvonalak története és társadalmi-kulturális háttere elsősorban mikrotörténeti kutatásokból derül ki, s ugyanez igaz az egyes főbb történeti szereplők döntéseinek horizontjára is. Ez a megközelítés azt is felszínre hozza, hogy az etnicitás szinte mindenhol jelen lehet, így a hétköznapi helyzetekben (vásárlás, ismerkedés) is.

A rendezvény plakátja

A teljes cikk itt olvasható (ugyanitt a felvétel is meghallgatható)

Címkép: prágai utcanévtábla (Zahorán Csaba fényképe, 2024)